Irina Černiukė
Esu fizikos krypties doktorantė, būsima mokslininkė ir trijų nuostabių vaikų mama. Kelis metus mėčiausi tarp mokslinės karjeros ir šeimos, kol galų gale suvokiau, kad neturėčiau aukoti nei vieno nei kito. Tiesiog tereikia apjungti abi aistras – mokslą ir vaikus. Taip atsirado www.tortadienis.lt - švenčių, edukacinių užsiėmimų organizavimas moksline tematika.
Labai patinka stebėti, kaip vaikai pažįsta aplinkinį pasaulį, jame vykstančius procesus. Jų smalsumas, užsidegimas, susidomėjimas tiesiog keri. Norisi parodyti ir paaiškinti viską, ko pati išmokau. Norisi, kad ir jie patys ieškotų atsakymų į kylančius klausimus, kurtų, eksperimentuotų, stebėtų ir pastebėtų, norėtų ir galėtų paaiškinti. Fizika mane ir sužavėjo tuo, kad tai yra mokslas norintis ir galintis viską paaiškinti.
Mano tikslas - sudominti vaikus visais gamtos mokslais, todėl visada pradedame nuo paprasčiausių dalykų ir judame link sudėtingesnių. Ir nesudėtingas eksperimentas gali labai sužavėti, paskatinti domėtis mokslu. Pavyzdžiui, sukuriama fantastinė istorija, sugalvojamas tikslas, (pvz., surasti seniausiai paslėptą lobį), ir norint jį surasti atliekamos mokslinės užduotys. Taip įgyjamos žinios ir iš karto jos pritaikomos (pvz., rodomas burtas su skysčių spalvų keitimu, tuomet papasakojama apie indikatorius, ir kaip šį eksperimentą galima atkartoti namie). Toliau ieškant lobio reikia atlikti užduotį, kurios metu vaikai, norėdami pasirinkti teisingą skaidrų skystį, reikalingą stebuklingam kiaušiniui atkerėti, turi panaudoti jau gautas žinias apie indikatorius. Tokiu būdu vaikai žaisdami mokosi.
Kitas svarbus akcentas mano veikloje – sąsajos tarp visų mokslų. Girdžiu sakant, -„Chemija patinka, o fizikos pakęsti negaliu”. To būti tiesiog negali, visi mokslai vienas be kito neegzistuoja.
Vėliau, apsigynusi disertaciją, norėčiau savo veiklą plėsti. Norisi rodyti, demonstruoti ir kurti daugiau eksperimentų. Mano svajonė yra įkurti mokslinį centrą Lietuvoje, kur būtų surinkti įdomūs ir interaktyvūs eksperimentiniai stendai, kuriuose vaikai ir suaugę galėtų eksperimentuoti.
Man patinka įvairūs rankdarbiai, žaviuosi menu ir muzika. Dažnai su vaikais patys bandome sukurti mokslinius žaislus arba mokslinius rinkinius, taip pat kuriame meninius dirbinius taikydami mokslinius reiškinius (pvz., į sproginėjančius vaistų buteliukus įpilame dažus ir padedame ant popieriaus lapo. Štai ir mokslinis paveikslas). Stebėdami aplinkinį pasaulį bandome sukurti modelius reiškiniams paaiškinti ir aprašyti.
2013 pavasarį vedžiau kelis savanoriškus užsiėmimus vaikams Vilniaus darželyje-lopšelyje „Bangelė”. 2012 m. dalyvavau renginyje „Europiečių atostogos“, organizavau renginio metu veikiančią „Žaliąją laboratoriją“.