#
#
Mes socialiniuose tinkluose
#
#

Geroji „Kūrybinių partnerysčių“ patirtis pristatyta Nyderlanduose

Patirtimi apie kūrybišką mokymąsi Lietuvos mokyklose dalinamasi ir užsienyje. Spalio 19-21 dienomis Roterdame (Nyderlandai) vyko 6-asis neformalus tarpvyriausybinis dialogo ir bendradarbiavimo forumas „Azijos ir Europos susitikimas“ (angl. The Asia – Europe Meeting, ASEM). Jame pranešimą apie ketvirtus metus šalyje vykdomą programą „Kūrybinės partnerystės“ skaitė jos vadovė Milda Laužikaitė. 

Forumas skirtas plėtoti ryšiams tarp Azijos ir Europos sprendžiant bendrus politikos, visuomenės ir kultūros srities klausimus. Šiais metais jis pirmą kartą buvo skirtas kūrybinėms industrijoms aptarti. Susitikime dalyvavo kultūros ministrai, politikai, diplomatai, viešojo ir privataus sektoriaus atstovai, menininkai, kūrybinių industrijų žmonės iš Azijos ir Europos šalių.

Gavusi kvietimą dalyvauti susitikime, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija pateikė Lietuvoje sėkmingai dirbančių įvairių kūrybinių industrijų ir kūrybiško mokymo atstovų sąrašą. Kaip teigia Gabija Žukauskienė, ministerijos Tarptautinių ryšių ir Europos reikalų skyriaus vyriausioji specialistė, organizatoriai iš sąrašo pasirinko „Kūrybines partnerystes“ kaip sėkmingą pavyzdį kitoms valstybėms. 

Susitikimo dalyviai kalbėjosi ir diskutavo, kaip tobulinti kūrybiškas kompetencijas ir kaip ugdyti žmones, kurie dirba ir dirbs kūrybinėse industrijose? Kaip sako Milda Laužikaitė, „Kūrybinių partnerysčių“ vadovė, buvo aptarti klausimai, kurie šiuo metu aktualūs daugeliui šalių.

„Visi sutaria, kad kūrybiškumas svarbus ir reikšmingas įvairiose veiklose. Dėl to diskusijų nebekyla. Tačiau svarbiausiu klausimu tampa – „Kaip?“. Kaip sukurti erdvę, kurioje būtų ugdomi kūrybiniai įgūdžiai. Erdvę, kur būtų nebijoma eksperimentuoti, išbandyti naujovių?“, – sako M. Laužikaitė. 

Remdamasi „Kūrybinių partnerysčių“ atliktais tyrimais, M. Laužikaitė pranešimo metu pasakojo apie kūrėjų ir mokytojų įgūdžius, kuriuos ugdo programa, bei pristatė pokyčius, kurie įvyko per ketverius programos metus Lietuvoje. Ji pristatė, kaip programoje dalyvaujančių žmonių sukurta kūrybiškumo erdvė mokykloje leido atsiskleisti ir keistis ne tik vaikams, bet ir mokytojams bei kūrėjams.

Projekto žmonių sukurta kūrybiška erdvė Lietuvos mokyklose sudomino Filipinų kultūros ministrą, kuris tyrinėja vietinių Filipinų bendruomenių kūrybiškumą.

„Mes kalbame apie kūrybiškos erdvės sukūrimą mokyklose, o tradicinėse Filipinų bendruomenėse kūrybiškos formos ir raiška stipriai ir intensyviai reiškiasi, yra gyvos, tačiau po truputį griaunamos standartizuotos ugdymo sistemos. Tokiuose renginiuose suvoki, kad tai, ką darome, yra universalu ir aktualu daugelyje šalių. Visas pasaulis bando atkurti ar išlaikyti erdvę kūrybiškumui. Bando atkurti tai, kas prarasta – aplinką, kuri leistų asmenybei atsiskleisti“, – pasakoja M. Laužikaitė.

Lietuvos patirtimi kūrybiškai ugdant vaikus tai pat domėjosi Šveicarijos, Danijos, Nyderlandų delegacijos. Nyderlandų švietimo, kultūros ir mokslo ministerijos atstovas, atsakingas už kūrybiško mokymo politiką, išreiškė norą ateityje bendradarbiauti su M. Laužikaite dalijantis gerąja kūrybiško mokymosi patirtimi.

Susitikimo metu buvo surengta ir ASEM priklausančių šalių dizainerių sukurtų arbatos ir kavos puodelių paroda. Lietuvai atstovavo Živilė Lukšytė, Vilniaus dailės akademijos dizaino absolventė. Buvo eksponuojamas konceptualus jos darbas – puodelis ir lėkštelė viename. Susitikimo dalyviai lankėsi ir pietinėje Nyderlandų dalyje įsikūrusio Eindhoveno miesto dizaino savaitėje.

Šiuo metu forumui „Azijos ir Europos susitikimas“ (ASEM) priklauso 49 valstybės ir 2 organizacijos – Europos Sąjunga ir Pietryčių Azijos valstybių organizacija (ASEAN). Lietuva į forumą įstojo 2004 m. ir yra surengusi ASEM transporto ministrų susitikimą. Viena iš forumo veiklos formų yra reguliarūs įvairių sričių ministrų susitikimai, pakaitomis rengiami Europoje ir Azijoje.

7-asis ASEM kultūros ministrų susitikimas vyks 2016 m. Pietų Korėjoje.

Šiais metais „Kūrybinių partnerysčių“ programa vyksta jau ketvirtuosius metus, joje dalyvauja 25 Lietuvos mokyklos. Pirmą kartą programa pritaikoma ir socializacijos centruose. Programą „Kūrybinės partnerystės“ inicijavo Švietimo ir mokslo ministerija, iš dalies remia Europos socialinis fondas, programą įgyvendina Ugdymo plėtotės centras.

 
 
 
DĖMESIO: Svetainė buvo naudojama projekto vykdymo metu, nuo 2015 m. nebeatnaujinama ir 2020 m. bus uždaryta. Aktualios informacijos ieškokite Ugdymo sode.